ABD gözünü kararttı! Katliama ve savaşa 95 milyar dolar destek!

Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a maddi yardım için kolları sıvayan ABD, 95 milyar doları gözden çıkardı.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ YÜKLÜ PAKETE “EVET” DEDİ  

Aylardır üzerinde tartışılan o yardım paketi kabul edildi. ABD İsrail, Ukrayna ve Tayvan’a toplam 95 milyar dolarlık yardım için onayı verdi. Temsilciler Meclisi ve Senato arasındaki tartışma aylar sonra kapandı. Meclis Başkanı Mıke Johnson’ın önerdiği paket, 61 milyar dolarlık Ukrayna yardımının dışında, İsrail’e 26 ve Hint-Pasifik bölgesindeki Tayvan’ın güvenliğine 8 milyar dolar yardım yapılmasını da içeriyor. Cumhuriyetçiler yine karşı çıksa da bu kez yeterli olmadı, paket ezici bir çoğunlukla kabul edildi.

“BATI MEDENİYETLERİNİN SAVUNULMASI ANLAMINA GELİYOR”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. Paket, “Batı medeniyetlerinin savunulması anlamına geliyor” dedi. Filistin Enformasyon Bakanı ve Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de, ABD’nin İsrail’e verdiği güvenlik desteğini “Tehlikeyi tırmandırdığı ve savaşın kapsamının genişletilmesine yeşil ışık yaktığı” şeklinde nitelendirdi.

VOLODİMİR ZELENSKİ, YARDIMA TEŞEKKÜR ETTİ

”Paketimizi destekleyen herkese teşekkür ediyorum , bu hayat kurtaran bir karar. Şahsen Meclis Başkanı Mike Johnson’a, Ukrayna’da bizim gibi Rus kötülüğünün kesinlikle hüküm sürmemesi gerektiğini düşünen tüm Amerikalılara minnettarım.” dedi.

Rusya ise Ukrayna’ya yardıma tepki gösterdi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “ABD bunun hesabını vermek zorunda kalacak. Muhtemelen herhangi bir zaman kısıtlaması olmayacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x