Mili tekvandoculardan Avrupa’da 6 madalya

İHA

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Avrupa Tekvando ve Para Tekvando Şampiyonası’nın ilk gününde Türkiye’yi tekvando ve para taekwododa 4’er olmak üzere 8 sporcu temsil etti. Tekvandocular, 1 altın, 3 gümüş madalya kazanırken, para tekvandocular günü 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile tamamladı.

Furkan Ubeyde Çamoğlu’ndan altın madalya

Milli tekvandoculardan erkekler 54 kiloda Furkan Ubeyde Çamoğlu altın, 63 kiloda Hakan Reçber, kadınlar 49 kiloda Merve Dinçel Kavurat ve 73 kiloda Sude Yaren Uzunçavdar gümüş madalya kazandı.

Furkan Ubeyde Çamoğlu, erkekler 54 kilo ilk turda Fransa’dan Amine Boukarnia’yı, ikinci turda Sırbistan’dan Relja Ivkovic’i, çeyrek finalde İsrail’den Tom Paschovsky’i, yarı finalde Hırvatistan’dan Josip Teskera’yı mağlup ederek finale yükseldi. 19 yaşındaki sporcu finalde Yunanistan’dan Konstantinos Dimitropoulos’u yenerek Avrupa şampiyonu oldu.

Finalde sakatlanan Hakan Reçber’den gümüş madalya

Erkekler 68 kiloda mücadele eden Hakan Reçber, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda İngiltere’den Jamie McIntosh’u, çeyrek finalde İtalya’dan Daniel Lo Pinto’yu, yarı finalde ise Danimarka’dan Tobias Hyttel’i mağlup ederek adını finale yazdırdı. Avrupa ve dünya şampiyonu sporcu, finalde Macaristan’dan Omar Gergely Salim’a sakatlık yaşadığı maçta mağlup olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Merve Dinçel Kavurat Avrupa ikincisi

Kadınlar 49 kiloda tatamiye çıkan Merve Dinçel Kavurat, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda İngiltere’de Jodie McKew’i, çeyrek finalde Danimarka’dan Jade Theresa Castillo’yu, yarı finalde Hırvatistan’dan Bruna Duvancic’i yenerek finale yükseldi. Avrupa ve dünya şampiyonu sporcu finalde İspanya’dan Adriana Cerezo Iglesias’a mağlup olarak şampiyonayı gümüş madalya ile tamamladı.

Sude Yaren, finalde Fransızların dünya 1 numarasına yenildi

Kadınlar 73 kiloda Sude Yaren Uzunçavdar, ilk turda Portekiz’den Joana Costa Cardoso’yu, çeyrek finalde Çekya’dan Iveta Jirankova’yı, yarı finalde ise Almanya’dan Yanna Scheneider’i mağlup ederek finale yükselmeyi başardı. 19 yaşındaki sporcu finalde dünya 1 numarası Fransa’dan Althea Laurin’e 2-1 yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu.

Para tekvando

Erkekler K44 58 kiloda Türkiye’yi eden Ali Can Özcan, çeyrek finalde İspanya’dan Rachid El’i, yarı finalde bireysel sporcu Askhat Akmatov’u geçerek finale yükseldi. Finalde İsrail’den Asaf Yasur’a mağlup olan sporcu şampiyonayı gümüş madalya ile tamamladı.

Kadınlar K44 47 kiloda tatamiye çıkan Nurcihan Ekinci, çeyrek finalde bir diğer sporcu Büşra Emire’yi yenerken, yarı finalde bireysel sporcu Dzhetsun-Sholbana Kara-Ool’a yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Şampiyonanın ikinci gününde 4 tekvando ve 4 para tekvandocu madalya mücadelesi verecek.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x